BLOG

Rehabilitacja i fizjoterapia domowa

Fizjoterapia jest zespołem czynności, realizowanych przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Opierają się o diagnozę oraz dobór metod, mających na celu odzyskanie sprawności fizycznej, ograniczonej wskutek urazów, chorób oraz długotrwałego unieruchomienia. Fizjoterapia domowa to praca rehabilitanta z pacjentem, realizowana w domu pacjenta. W wielu przypadkach osoba, wymagająca pomocy fizjoterapeuty nie może dotrzeć do gabinetu i z myślą o tych pacjentach powstała koncepcja dojazdowej rehabilitacji, prowadzonej w domu osoby całkowicie lub częściowo unieruchomionej.

Dla kogo adresowana jest fizjoterapia domowa?

Rehabilitacja domowa prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę w miastach: Warszawa, Piaseczno, Raszyn.

Rehabilitacja w domu jest rozwiązaniem, adresowanym przede wszystkim do osób, które nie są w stanie samodzielnie przemieszczać się poza miejsce zamieszkania. Zarówno osoby przewlekle chore, wypisane z placówki szpitalnej, jak i osoby po zabiegach mogą skorzystać z domowej fizjoterapii. Oferta fizjoterapeuty, realizującego wizyty domowe skierowana jest do pacjentów neurologicznych, głównie są to osoby po udarach oraz borykające się z bólem kręgosłupa. Fizjoterapeuta w domu pracuje również z osobami po urazach kręgów oraz rdzenia kręgowego. Oferta kierowana jest do pacjentów ortopedycznych, którzy po urazach sportowych lub wypadkach wymagają pionizacji, lub lokomocji. Rehabilitacja w domu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób w podeszłym wieku. Pacjenci geriatryczni w różnym stopniu samodzielni ruchowo powinni jak najdłużej utrzymywać sprawność oraz regularnie wykonywać zlecone ćwiczenia. Osoby trwale unieruchomione dzięki rehabilitacji domowej mniej narażone są na powstanie odleżyn.

Rehabilitacja i fizjoterapia domowa Warszawa, Piaseczno, Raszyn

Fizjoterapia domowa — jaki obszar?

Fizjoterapia domowa realizowana jest w miejscu, wskazanym przez pacjenta, najczęściej Warszawa, Piaseczno, Raszyn. Powrót do formy w zaciszu własnego domu eliminuje stres, związany z poznawaniem nowego miejsca. Jest często jedynym wyjściem dla osób unieruchomionych lub pacjentów geriatrycznych i neurologicznych. Rehabilitacja domowa prowadzona jest na terenie miasta Warszawa, Piaseczno, Raszyn oraz okolic. Dojazd do klienta nie jest objęty dodatkową opłatą. Rehabilitacja domowa na terenie województwa mazowieckiego to gwarancja usługi na najwyższym poziomie. Punktualnie i profesjonalnie.

Rehabilitacja domowa — diagnoza i dobór metod

Dzięki doskonałemu wykształceniu w jednej z medycznych uczelni oraz nieustannemu poszerzaniu kompetencji poprzez udział w szkoleniach gwarantuję pewność doboru odpowiedniej metody pracy na podstawie diagnozy. Pamiętaj, że proces odzyskiwania formy sprzed zdarzenia oraz polepszenie fizycznej sprawności w wyniku długotrwałych nieprawidłowości jest oparty o pracę zespołu. Fizjoterapeuta wchodzi w skład zespołu diagnostyczno-pielęgnacyjnego i opiera swoją opinię na diagnozie lekarskiej. Często również samodzielnie formułuje zalecenia, obierając metodę pracy z pacjentem lub konsultuje się z lekarzem.

Dobór metod rehabilitacji — indywidualnie, trafnie, skutecznie

Metody oraz zakres czynności rehabilitacyjnych, realizowanych w domu pacjenta dobierane są indywidualnie. Każdy przypadek chorobowy różni się od siebie. Przy doborze skutecznej metody oraz narzędzi najważniejsze jest określenie przyczyny urazu/ograniczenia ruchomości/całkowitej utraty ruchomości. Po określeniu powodu przychodzi pora na wybór metody pracy z pacjentem, dzięki której fizjoterapia w domu przyniesie zakładane skutki. Efekty widoczne będą, w zależności od przypadku, po jednej wizycie fizjoterapeuty lub w wyniku cyklu spotkań. W zależności od stopnia złożoności problemu oraz rodzaju schorzenia rehabilitant decyduje o czasie, oraz częstotliwości prowadzonych wizyt fizjoterapeutycznych. Może zalecić wykonywanie czynności, wspomagających powrót do sprawności fizycznej.

Najczęściej stosowane techniki rehabilitacji w domu

Rehabilitacja domowa wymaga doskonałej organizacji miejsca pracy. Nie zawsze do dyspozycji rehabilitanta jest odpowiednia ilość przestrzeni, a bodźce zewnętrzne potrafią dezorientować. Profesjonalna fizjoterapia domowa nie jest jednak zależna od niedogodności. Rehabilitację w domu można wykonać na podstawie skutecznej metody, stosowane również w gabinetach fizjoterapeutycznych. Do najczęściej stosowanych należy terapia manualna wg Karela Lewita.

Metoda rehabilitacji manualnej Karela Lewita w domu

Ta skuteczna metoda przede wszystkim dotyczy pacjentów z bólem w okolicy mięśniowej, stawowej, nerwobólami, trudności oddechowych, wad postawy, bóli, związanych z długotrwałym utrzymywaniem konkretnej postawy. Sprawdza się w przypadku osób z urazami ortopedycznymi, sportowców. Doskonałe efekty zauważalne są w przypadku leczenia bóli głowy, migren, bóli kręgosłupa, rwy kulszowej oraz barkowej, a także u ofiar wypadków. Metoda rehabilitacji manualnej związana jest diagnozą oraz realizacją czynności rehabilitacyjnych. W jej realizacji stosowane są systemy chwytów i manipulacji, mających na celu eliminację zmian w zakresie ruchomości stawów, mięśni, więzadeł.

Torowanie nerwowo mięśniowe (PNF — Proproceptiv Neuromuscular Facilitation)

Powtarzalne nabywanie lub odtwarzanie ruchu, utracone w wyniku urazu lub choroby z pomocą fizjoterapeuty to właśnie PNF. Realizowana w domu pacjenta rehabilitacja ortopedyczna i neurologiczna za pomocą tej metody angażuje wszystkie partie ciała. Dzięki pomocy rehabilitanta pacjent za pomocą wymuszonego ruchu, regularnie powtarzanego odzyskuje zdolność do samodzielnego poruszania się.

Pinoterapia, masaż, kinezjotaping

Efektywne, nowoczesne metody fizjoterapii z powodzeniem mogą być stosowane w domach. Pinoterapia to ostukiwanie poszczególnych partii ciała specjalnymi gwoździkami w celu uzyskania ruchu, związanego z funkcją receptywną powięzi. Poprawa krążenia w obrębie uszkodzonej, niesprawnej partii ciała możliwa jest dzięki kinezjotapingowi. Taśmy kinetyczne, naklejane w określonych miejscach poprawiają przepływ krwi, a także regulują napięcie mięśniowe. W ramach rehabilitacji w domu realizowany jest masaż leczniczy, sportowy, drenaż limfatyczny oraz masaż klasyczny. Wszystkie formy masażu pozytywnie oddziałują na pracę mięśni i stawów.

Rehabilitacja i fizjoterapia domowa Warszawa, Piaseczno, Raszyn

Fizjoterapia domowa — czy ćwiczyć samemu?

Zakres, metoda oraz częstotliwość ćwiczeń, wykonywanych w ramach fizjoterapii w domu określane są przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia bierne (wykonywane siłą rehabilitanta), bierno-czynne oraz czynne pozostają dobrane w ilości, oraz częstotliwości, dostosowanej do schorzenia oraz stopnia uzyskanej poprawy. Jeżeli fizjoterapeuta zaleci wykonywanie ćwiczeń ruchowych samodzielnie, warto dokładnie zapoznać się z przebiegiem poszczególnych czynności. Należy pamiętać również o czasie ćwiczeń. Jeżeli rehabilitant zakaże samodzielnego ćwiczenia, nawet jeśli wydaje się to dobre, nie należy wykonywać ćwiczeń. Powtarzalność i systematyczność w rehabilitacji domowej są bardzo ważne dla osiągnięcia efektu. Nie należy jednak przeforsować się i nadwyrężyć sukcesu, który wypracowany został do tej pory.

Rehabilitacja domowa — dni, godziny, rejestracja wizyt

Najszybszym oraz najprostszym sposobem na umówienie wizyty fizjoterapii domowej jest kontakt telefoniczny w godzinach otwarcia gabinetu. Pracujemy stacjonarnie w mieszkaniach klientów, pionizujac oraz lokomując pacjentów w dni robocze. Dojazd do klienta możliwy jest na terenie miast: Warszawa, Raszyn, Piaseczno, okolic.

Wysokiej jakości usługa fizjoterapii domowej związana jest z wydatkiem, wart jednak wziąć pod uwagę krótkie terminy oczekiwania oraz komfort, jaki odczuwa pacjent podczas ćwiczeń oraz zabiegów fizjoterapeutycznych w zaciszu własnego domu.

Fizjoterapia domowa Warszawa, Piaseczno, Raszyn

Wystarczy skontaktować się w celu umówienia pierwszego spotkania, aby przekonać się jak istotną częścią procesu rehabilitacyjnego jest fizjoterapia. Możliwość pracy w domu pacjenta pozwala zaangażować najbliższych chorego w proces odzyskiwania sprawności. Wybierz fizjoterapię domową, by cieszyć się komfortem oraz profesjonalną opieką rehabilitanta. Wysokiej jakości rehabilitacja i fizjoterapia domowa związana jest w konkretnymi lokalizacjami. W moim przypadku dojazd do klienta realizowany jest w dni robocze na terenie Warszawy, Piaseczna, Raszyna i okolic.

Maciej Szala - fizjoterapeuta. Umów się na wizytę: 733-788-958